Løbskalender

vikinglogo

25. november 2016
SIDEN FORTSÆTTER
Viking Atletik overtager siden og vil hurtigst muligt opdatere med løb for 2017.
Det er “kun” kalenderen der videreføres. Servicen omfatter således ikke længere nyhedsmail, så du må selv ind og kikke. Gem siden under dine foretrukne så du har en hurtig genvej til din løbskalender.
Vil du i kontakt med Viking Atletik, kan denne mail benyttes: cc@viking-atletik.dk

Vedr. LSD løb, så kan du finde disse løb ved, at søge “LSD-løberne på Bornholm” på Facebook.

mar
4
lør
Fastelavnsløb Louisenhøj
mar 4 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km

mar
5
søn
O-løb, P-løb 1, Rø Plantage Rø Plantage
mar 5 kl. 08:45
mar
12
søn
O-løb: By Sprint 1, Åkirkeby Åkirkeby, torvet
mar 12 kl. 08:45
BM Kort cross * Børn + Cross Cup 5 Onsbæk Blokhus
mar 12 kl. 10:30
BM Kort cross + Cross Cup 5 Onsbæk Blokhus
mar 12 kl. 10:30
mar
19
søn
O-løb: P-løb 2, Bolsterbjerg Almindingen, Bolsterbjerg
mar 19 kl. 08:45
mar
25
lør
Nyvestløbet * Børn Planteskolen Ørningevej
mar 25 kl. 13:30
Nyvestløbet Planteskolen Ørningevej
mar 25 kl. 14:00

6,4 km

mar
26
søn
O-løb: BM lang, Varperne Varperne
mar 26 kl. 08:45
apr
1
lør
Appelsinløb, også for børn Bornholms Efterskole
apr 1 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

Aarsdaleløbet * Børn Aarsdalehuset
apr 1 kl. 13:30
Aarsdaleløbet Aarsdalehuset
apr 1 kl. 14:00
apr
2
søn
O-løb: P-løb 3, Blykobbe Plantage Blykobbe Plantage
apr 2 kl. 08:45
Almeborgs Motionscykelløb Ole Almeborg A/s
apr 2 kl. 10:00
apr
8
lør
Indledningsløb (cykel) 1. afdeling Snorrebakken Rønne
apr 8 kl. 14:00
apr
9
søn
O-løb: By Sprint 2, Rønne Nord Viking Atletik, Louisenhøj
apr 9 kl. 08:45
apr
14
fre
Cross Island ½ marathon Bornholms Kunstmuseum
apr 14 kl. 10:00
Cross Island 10 km Super Brugsen
apr 14 kl. 11:00
apr
22
lør
Christians ø marathon Christiansø
apr 22 kl. 08:00

10, 5 km., 21,1 og 42,2 km Christiansø rundt

apr
23
søn
O-løb: P-løb 4, Rytterknægten/Vestermarie Rytterknægten / Vestermarie Plantage. Arboretet
apr 23 kl. 08:45
apr
29
lør
BM Landevej Dueoddevej ved Brogård
apr 29 kl. 14:00
apr
30
søn
O-løb: By Sprint 3, Svaneke Svaneke Torv
apr 30 kl. 08:45
maj
5
fre
Salomon Hammer Trail – Flere distancer, Hammeren
maj 5 kl. 10:00

8 km, 25 km, 17 km, 42,2 km., 120 km. 100 miles + stafet, 200 km. Se program på hjemmedisen

maj
6
lør
Salomon Hammer Trail, Flere distancer, Hammeren
maj 6 kl. 02:00

1 km. børneløb, 25 km, 42,2 km., 50 km. Se programmet på TIF,s hjemmeside

Appelsinløb, også for børn Bornholms Efterskole
maj 6 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

maj
7
søn
O-løb: BM massestart, Bastemose, Bastemose i Almindingen, Hareløkkerne
maj 7 kl. 08:45
maj
14
søn
O-løb: Sommercup 1, Rønne Plantage, Vandværket, Stampevej
maj 14 kl. 08:45
maj
20
lør
BornFondo enkeltstart Vang Havn til Hammer Fyr
maj 20 kl. 09:00
maj
21
søn
O-løb: P-løb 5, Hasle Lystskov, Levkavej
maj 21 kl. 08:45
BornFondo – Bornholms Bjergløb Gudhjem by
maj 21 kl. 10:00
maj
24
ons
Kvindeløbet Galløkken Camping
maj 24 kl. 18:00
maj
25
tors
Sandløb 6, 12 og 18 km P-plads Boderne
maj 25 kl. 10:00

6, 12 og 18 km. Se SAANs hjemmeside for starttider og tidspunkter for de tre distancer

maj
27
lør
Sportmaster Mini Marathon * Børn, flere distancer, Galløkken Camping
maj 27 kl. 10:15

2,6 km børneløb. Maxi maraton for de 15-18 årige og 1,3 km. micro maraton for alle op til 6 år. Se mere på viking-atletik.dk

maj
28
søn
O-løb: Kontrol af faste poster, Nordskoven, Sandegård
maj 28 kl. 09:00
jun
1
tors
Firmastafetten, 3×3 km. Rønne Stadion Nord
jun 1 kl. 18:00
jun
5
man
Fredensborgløbet Hotel Fredensborg
jun 5 kl. 10:00
Fredensborgløbet * Børn Hotel Fredensborg
jun 5 kl. 10:45
jun
6
tirs
Bobebrødderne (Cykel) – 2. afdeling Bobbebrøddderne/Sigtevej-Røbrovej
jun 6 kl. 18:30
jun
11
søn
O-løb: Sommercup 2, Gudhjem, Campingpladsen
jun 11 kl. 08:45
Hans Rømer Marathon 42,2 km, flere distancer Planteskolen
jun 11 kl. 10:30

10,5 km, 21,1 km. 42,2 km. Se Nyvests hjemmeside for yderligere om starttidspunkter m.v.

jun
18
søn
O-løb: P-løb 6, Hammeren P-plads, Opalsøen
jun 18 kl. 08:45
jun
21
ons
Firma-/foreningsstafet i biathlon (skyde) for hold, Skydebanen Vestermarie
jun 21 kl. 17:00 – 22:00

Firmastafet i biathlon for hold

jun
22
tors
Borgedalsløbet * Børn Borgedalshus, Rø Plantage
jun 22 kl. 18:15
Borgedalsløbet Borgedalshus, Rø Plantage
jun 22 kl. 19:00
jun
24
lør
Suunto Hammer trail triathlon/duatlon og maraton Hammersøen
jun 24 kl. 07:00

Trail triatlon sprint, 1/2 og 1/1, duatlon go maraton

jun
25
søn
O-løb: SommerCup 3, Slotslyngen
jun 25 kl. 08:45
jun
27
tirs
Hydrema/Lehnsgaard Motionsløb (Cykel), Lehnsgaards Rapsolie
jun 27 kl. 18:30
jul
2
søn
Solopgangmarathon, flere distancer, Nexø gl. røgeri
jul 2 kl. 03:00

10,5 km, 21,1 km og 42,2 km

jul
5
ons
Soft Ice Løbet Gudhjem Havn
jul 5 kl. 19:00
Soft Ice Løbet * Børn Gudhjem Havn
jul 5 kl. 19:04
jul
12
ons
O-løb: Sommerløb 1 Rutsker Højlyng, Rokkestenen
jul 12 kl. 17:45
Nexø Gadeløb * Børn Nexø Torv
jul 12 kl. 18:30
Nexø Gadeløb Nexø Torv
jul 12 kl. 19:00
jul
16
søn
Bisseline- Bobberækusløbet, Cykelløb, Louisenhøj
jul 16 kl. 09:00
jul
19
ons
O-løb: Sommerløb 2, Bastemose, Åsedamsvej
jul 19 kl. 17:45
jul
21
fre
Snogebækløbet * Børn Snogebæk havn
jul 21 kl. 17:30
Snogebækløbet Snogebæk havn
jul 21 kl. 18:00
jul
23
søn
Nordbornholm Rundt Røgerierne i Hasle
jul 23 kl. 10:00
jul
24
man
Etape Bornholm Hasle Hasle Røgeri
jul 24 kl. 18:00

10,0 km DAF opmålt

Etape Bornholm Hasle * Børn Hasle Røgeri
jul 24 kl. 18:07
jul
25
tirs
Etape Bornholm Dueodde Dueodde Fyr
jul 25 kl. 18:00
Etape Bornholm Dueodde, ungdom Dueodde Fyr
jul 25 kl. 18:00
jul
26
ons
Etape Bornholm Almindingen Christianshøjkroen
jul 26 kl. 18:00

7,9 km
Parker på det store græs område ved travbanen ca. 600 m længere mod øst.

Etape Bornholm Almindingen * Børn, Christianshøjkroen
jul 26 kl. 18:10

2,9 km
Parker på det store græs område ved travbanen ca. 600 m længere mod øst.

jul
27
tors
Etape Bornholm Hammerhavnen, Hammerhavnen
jul 27 kl. 18:00

8,5 km
Parker på det store græs område ved nedkørslen til Hammerhavnen.

Etape Bornholm Hammerhavnen, ungdom, Hammerhavnen
jul 27 kl. 18:10

5,9 km
Parker på det store græs område ved nedkørslen til Hammerhavnen.

jul
28
fre
Etape Bornholm Rønne * Ungdom, Rønne Stadion Nord
jul 28 kl. 18:15

10,0 km
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

Etape Bornholm Rønne, Rønne Stadion Nord
jul 28 kl. 18:15

10,0 km DAF-opmålt
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

Etape Bornholm Rønne * Børn, Rønne Stadion Nord
jul 28 kl. 18:23

4,2 km
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

jul
29
lør
Svaneke Øl-Marathon, flere distancer, Svaneke Bryggeri
jul 29 kl. 11:00

10,5 km, 21,5 km. 42,2 km

aug
2
ons
O-løb: Sommerløb 3, Blykobbe Plantage, Sandegård
aug 2 kl. 17:45
aug
3
tors
Onsbækløbet * Børn, Onsbæk gl. kiosk
aug 3 kl. 18:15
Onsbækløbet, Onsbæk gl. kiosk
aug 3 kl. 19:00
aug
4
fre
Aakirkeby-løbet Børn, Aakirkeby torv
aug 4 kl. 19:00
Aakirkeby-løbet, Aakirkeby torv
aug 4 kl. 19:45
aug
6
søn
Bjergmesterskabet, Enkelt start cykel, 3. afdeling, Vang Havn til Hammer Fyr
aug 6 kl. 08:00
O-løb: Sommercup 4, Rø Plantage,
aug 6 kl. 17:45
aug
8
tirs
Pakhusløbet * Børn, Pakhuset Svaneke
aug 8 kl. 18:30
Pakhusløbet, Pakhuset Svaneke
aug 8 kl. 19:00
aug
12
lør
SwimRun Bornholm, Svaneke Fyr
aug 12 kl. 11:00

Flere distancer og forskellige startsteder. Se nærmere på TIF,s hjemmeside.

aug
13
søn
O-løb: P-løb 7, Dueodde Fyr,
aug 13 kl. 08:45
Bornholm Rundt på Cykel, Louisenhøj
aug 13 kl. 09:00
aug
20
søn
O-løb: SommerCup 5, Hasle Lystskov,
aug 20 kl. 08:45
aug
26
lør
Børnefestivalløb Nexø, Værftet Nexø Havn, Kystvej 2
aug 26 kl. 12:00
aug
27
søn
O-løb: BM kort, Blolsterbjerg, vestlig P-plads
aug 27 kl. 08:45
sep
3
søn
O-løb: Sommercup 6, Onsbæk, P-plads
sep 3 kl. 08:45
Graniteman Triatlon, DGI Landsstævne stadion
sep 3 kl. 09:00
sep
10
søn
O-løb: BM klassisk, Rytterknægten / Vestermarie Plantage,
sep 10 kl. 08:45
Stavehølløbet * Børn, Østerlars Dagli'Brugs
sep 10 kl. 13:15
Stavehølløbet, Østerlars Dagli'Brugs
sep 10 kl. 14:00
sep
23
lør
Almindingsløbet * Børn, Almindingen, Christianshøjkroen
sep 23 kl. 13:00
Almindingsløbet – løb og walk, Almindingen, Christianshøjkroen
sep 23 kl. 14:00

8 km løb,
6 km. walk

sep
24
søn
O-løb: P-løb 8, Raghammer, Pejlestuen
sep 24 kl. 08:45
okt
1
søn
O-løb: By Sprint 5, Allinge, P-plads ved Netto
okt 1 kl. 08:45
okt
7
lør
Appelsinløb, også for børn Bornholms Efterskole
okt 7 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

Lyserød lørdag Kanondalen Rønne
okt 7 kl. 14:00

5 km
Tilmelding fra kl. 13.00 på startstedet.
Deltagergebyr: min. kr. 40,- 

okt
8
søn
O-løb, Træning Galløkken, P-plads
okt 8 kl. 15:20
okt
15
søn
O-løb: P-løb 9, Varperne,
okt 15 kl. 08:45
Hel og havlmarathon, klubmesterskaber & åben klasse, BM, Skippertorvet i Nexø
okt 15 kl. 10:00

21,1 km, 42,2 km

Se flere detaljer om tidspunkter og steder på SAAN,s hjemmeside

okt
16
man
Gudhjem efterårsevent * Børn, Ukendt startsted, se klubbens hjemmeside
okt 16 kl. 14:00

Ukendt distance og startsted, se klubbens hjemmeside