Løbskalender

16. april * BM 3.000 m er aflyst.
LSD-løb finder du fremover ikke på denne liste, men på “FjæsbogSiden”, klik her.
Siden ses bedst i Chrome’s browser, hent den her. 
Hvis du vil have løbene på print, skal du vælge LISTEVISNING hvorefter printikonet kommer til højre for månedsnavnet. Bemærk, at det nu er muligt, at vælge den enkelte klubs løb ved at vælge klubnavnet i TAGS. Dette kombineret med valg af LØBSOMRÅDER (under TAGS) og KATAGORIER giver mange sorteringsmuligheder. Leg med det i de kolde vintermåneder og mail mig hvis I finder fejl. steen@paldan.infoIntersport

jun
2
tors
Firmastafet @ Rønne Stadion Nord
jun 2 @ 19:00
jun
5
søn
Hans Rømer Marathon 42,2 km @ Planteskolen
jun 5 @ 10:30
Hans Rømer Marathon 21,1 km @ Planteskolen
jun 5 @ 12:30
Hans Rømer Marathon 10,5 km @ Planteskolen
jun 5 @ 13:15
jun
15
ons
BM 5.000 m @ Rønne Stadion Nord
jun 15 @ 18:30
jun
21
tirs
Stavehølløbet * Børn @ Østerlars Dagli'Brugs
jun 21 @ 18:15
Stavehølløbet @ Østerlars Dagli'Brugs
jun 21 @ 19:00
jun
22
ons
Firma-/foreningsstafet i biatlon for hold @ Skydebanen Vestermarie
jun 22 @ 17:00 – 22:00

Firmastafet i biatlon for hold

jun
25
lør
Suunto Hammer trail triathlon @ Hammersøen
jun 25 @ 07:00
jul
6
ons
Soft Ice Løbet @ Gudhjem Havn
jul 6 @ 19:00
Soft Ice Løbet * Børn @ Gudhjem Havn
jul 6 @ 19:04
jul
13
ons
Nexø Gadeløb * Børn @ Nexø Torv
jul 13 @ 18:30
Nexø Gadeløb @ Nexø Torv
jul 13 @ 19:00
jul
22
fre
Snogebækløbet * Børn @ Snogebæk havn
jul 22 @ 17:30
Snogebækløbet @ Snogebæk havn
jul 22 @ 18:00
jul
25
man
Etape Bornholm Hasle @ Hasle Røgeri
jul 25 @ 18:00

10,0 km DAF opmålt

Etape Bornholm Hasle * Børn @ Hasle Røgeri
jul 25 @ 18:07
jul
26
tirs
Etape Bornholm Dueodde @ Dueodde Fyr
jul 26 @ 18:00
Etape Bornholm Dueodde, ungdom @ Dueodde Fyr
jul 26 @ 18:00
jul
27
ons
Etape Bornholm Almindingen @ Christianshøjkroen
jul 27 @ 18:00

7,9 km
Parker på det store græs område ved travbanen ca. 600 m længere mod øst.

Etape Bornholm Almindingen * Børn @ Christianshøjkroen
jul 27 @ 18:10

2,9 km
Parker på det store græs område ved travbanen ca. 600 m længere mod øst.

jul
28
tors
Etape Bornholm Hammerhavnen @ Hammerhavnen
jul 28 @ 18:00

8,5 km
Parker på det store græs område ved nedkørslen til Hammerhavnen.

Etape Bornholm Hammerhavnen, ungdom @ Hammerhavnen
jul 28 @ 18:10

5,9 km
Parker på det store græs område ved nedkørslen til Hammerhavnen.

jul
29
fre
Etape Bornholm Rønne * Børn @ Rønne Stadion Nord
jul 29 @ 18:08

4,2 km
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

Etape Bornholm Rønne @ Rønne Stadion Nord
jul 29 @ 18:15

10,0 km DAF-opmålt
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

Etape Bornholm Rønne * Ungdom @ Rønne Stadion Nord
jul 29 @ 18:15

10,0 km
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

jul
30
lør
Svaneke Øl-Marathon @ Svaneke Bryggeri
jul 30 @ 11:00
Svaneke 1/2 Øl-Marathon & 10,5 km @ Svaneke Bryggeri
jul 30 @ 13:00
aug
4
tors
Onsbækløbet * Børn @ Onsbæk gl. kiosk
aug 4 @ 18:15
Onsbækløbet @ Onsbæk gl. kiosk
aug 4 @ 19:00
aug
5
fre
Aakirkeby-løbet Børn @ Aakirkeby torv
aug 5 @ 19:00
Aakirkeby-løbet @ Aakirkeby torv
aug 5 @ 19:45
aug
9
tirs
Pakhusløbet * Børn @ Pakhuset Svaneke
aug 9 @ 18:30
Pakhusløbet @ Pakhuset Svaneke
aug 9 @ 19:00
aug
13
lør
Svøm & løb Bornholm @ Svaneke Fyr
aug 13 @ 09:30

25 + 6 km.

Svøm & løb Bornholm @ Nørresand, Gudhjem
aug 13 @ 12:00

15 + 3 km.

aug
27
lør
Børnefestivalløb Nexø @ Nexø Torv
aug 27 @ 12:00
aug
28
søn
Rønne City ½ marathon @ Viking Atletik
aug 28 @ 09:00
sep
3
lør
DIRT @ Vang havn
sep 3 @ 13:30
sep
4
søn
Borgedalsløbet * Børn @ Borgedalshus, Rø Plantage
sep 4 @ 10:15
Borgedalsløbet @ Borgedalshus, Rø Plantage
sep 4 @ 11:00
sep
7
ons
Firma-/foreningsstafet i biathlon for hold @ Skydebanen Vestermarie
sep 7 @ 16:00 – 21:00

Firmastafet i biathlon for hold

sep
24
lør
Almindingsløbet * Børn @ Almindingen, Christianshøjkroen
sep 24 @ 13:00
Almindingsløbet @ Almindingen, Christianshøjkroen
sep 24 @ 14:00
okt
1
lør
Appelsinløb, også for børn @ Bornholms Efterskole
okt 1 @ 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

Lyserød lørdag @ Kanondalen Rønne
okt 1 @ 14:00

5 km
Tilmelding fra kl. 13.00 på startstedet.
Deltagergebyr: min. kr. 40,- 

okt
16
søn
Marathon, klubmesterskaber & åben klasse, BM @ Skippertorvet i Nexø
okt 16 @ 10:00

42,2 km

½ marathon, klubmesterskaber & åben klasse, BM @ Rasteplads
okt 16 @ 12:00
okt
17
man
Gudhjem efterårsevent * Børn @ Ukendt startsted, se klubbens hjemmeside
okt 17 @ 14:00

Ukendt distance og startsted, se klubbens hjemmeside

okt
18
tirs
Hasle efterårs events * Børneløb @ Hasle Røgerier
okt 18 @ 14:00

Et løb for både børn og voksne. Ruterne er de samme som bruges til Etape Bornholm, præcis 10 km. for dem der har lyst og en kort rute på 3,4 km. Løbet afvikles i samarbejde med Hasle By og erhvervs gruppe som et led i byens børnefestival. Løbet starter kl. 14:00 på 10 km. og 14:05 for 3,4 km. ruten. Tilmelding foretages på startstedet fra kl. 12:00 Ruten er flad og foregår i Hasle Lystskov. Se ruterne her (10 km.) ogher (3,4 km). Du får vand og frugt efter løbet og der trækkes lod om en masse præmier fra New Balance og Sportmaster. Det koster kun 40 kr. at deltage. Resultatlister kan ses på hjemmesiden efter løbet Lodtræknings præmier

okt
19
ons
Halloween- & “natløb” @ St. Torv Rønne
okt 19 @ 19:00
okt
30
søn
Cross Cup 1. runde @ Vestermarie Plantage
okt 30 @ 10:00
Cross Cup 1. runde * Børn & motion @ Vestermarie Plantage
okt 30 @ 10:05
nov
5
lør
Appelsinløb, også for børn @ Bornholms Efterskole
nov 5 @ 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

nov
13
søn
Cross Cup 2. runde @ Dueodde Fyr
nov 13 @ 10:30
Cross Cup 2. runde * Børn & motion @ Dueodde Fyr
nov 13 @ 10:30
dec
3
lør
Appelsinløb * Adventløb @ Bornholms Efterskole
dec 3 @ 11:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

dec
4
søn
Cross Cup 3. runde @ Shelterpladsen
dec 4 @ 10:30

5,6 km

Cross Cup 3. runde * Børn & motion @ Shelterpladsen
dec 4 @ 10:40