Løbskalender

vikinglogo

24. november 2020 Løbskalenderen opdateres løbende. Har din klub et arrangement, der ønskes optaget, så send det til cc@viking-atletik.dk  Denne Side er kun vejledende:
GÅ ALTID TIL ARRANGØRERNES EGNE HJEMMESIDER HVIS DU VIL VÆRE SIKKER PÅ STARTTIDSPUNKTER M.V. 


 

jan
17
søn
O-Løb: Vinterlang 3, Bastemose
jan 17 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

jan
24
søn
O-løb: By Orientering 1 Svaneke
jan 24 kl. 09:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

jan
31
søn
O-løb: By Orientering 2, Rønne Nord, Grønne Ring
jan 31 kl. 09:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

feb
14
søn
O-løb: Vinterlang 4, Blykobbe/Hasle Lystskov
feb 14 kl. 08:45

Vinterlang. Kræver tilmelding. http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

feb
21
søn
O-løb: By Orientering 3, Allinge
feb 21 kl. 09:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

feb
28
søn
O-løb: Vinterlang 5, Bolsterbjerg
feb 28 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

mar
14
søn
O-løb: BM lang, Rø Plantage
mar 14 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

mar
21
søn
O-løb: By Orientering 5, Rønne Centrum
mar 21 kl. 09:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

mar
28
søn
O-løb, P-løb 1, Rytterknægten
mar 28 kl. 08:45

Kræver tilmelding. http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

apr
11
søn
O-løb: Sommercup 1, Rutsker Højlyng
apr 11 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

apr
18
søn
O-løb: P-løb 2, Dueodde
apr 18 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

apr
25
søn
O-løb: Sommercup 2, Hammeren,
apr 25 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

maj
1
lør
Appelsinløb, også for børn Bornholms Efterskole
maj 1 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

maj
2
søn
O-løb: P-løb 3, Bastemose
maj 2 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

maj
9
søn
O-løb, Træningsløb, Rønne Plantage,
maj 9 kl. 08:45 – 09:45

Se mere på Viking-Atletik.dk

maj
16
søn
O-løb: SommerCup 3, Varperne,
maj 16 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

maj
19
ons
BM 3.000 m Rønne Stadion Nord
maj 19 kl. 18:30
maj
30
søn
O-løb, Træning Nydam
maj 30 kl. 09:00
jun
2
ons
BM 5.000 m Rønne Stadion Nord
jun 2 kl. 18:30
jun
10
tors
Firmastafetten, 3×3 km., Rønne Stadion Nord
jun 10 kl. 18:30

3 x 3 km firmastafet på Rønne Stadion – kom og vær med. Du kan læse mere på viking-atletik.dk. Sjov og hygge

jun
13
søn
O-løb: P-løb 4, Blykobbe/Hasle
jun 13 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

jun
20
søn
O-løb: P-løb 5, Rø Plantage,
jun 20 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

jun
27
søn
Fredensborgløbet Hotel Fredensborg
jun 27 kl. 10:00

5 km Fredensborgløbet – flad rute. Alle kan deltage – Motion. Læs mere på viking-atletik.dk 

Fredensborgløbet * Børn Hotel Fredensborg
jun 27 kl. 10:45

2,5 km børneløb – alle kan deltage

jul
7
ons
SoftIce Løbet, Gudhjem Havn
jul 7 kl. 19:00
SoftIce Løbet * Børn, Gudhjem Havn
jul 7 kl. 19:04
jul
26
man
Etape Bornholm, Hasle, Hasle Røgeri
jul 26 kl. 18:00

10,0 km DAF opmålt

Etape Bornholm Hasle * Børn, Hasle Røgeri
jul 26 kl. 18:07
jul
27
tirs
Etape Bornholm Dueodde, ungdom Dueodde Fyr
jul 27 kl. 18:00
Etape Bornholm, Dueodde, Dueodde Fyr
jul 27 kl. 18:00
jul
28
ons
Etape Bornholm, Almindingen, Christianshøjkroen
jul 28 kl. 18:00

7,9 km
Parker på det store græs område ved travbanen ca. 600 m længere mod øst.

Etape Bornholm Almindingen * Børn, Christianshøjkroen
jul 28 kl. 18:10

2,9 km
Parker på det store græs område ved travbanen ca. 600 m længere mod øst.

jul
29
tors
Etape Bornholm Hammerhavnen, Hammerhavnen
jul 29 kl. 18:00

8,5 km
Parker på det store græs område ved nedkørslen til Hammerhavnen.

Etape Bornholm Hammerhavnen, ungdom, Hammerhavnen
jul 29 kl. 18:00

8,6 km
Parker på det store græs område ved nedkørslen til Hammerhavnen.

jul
30
fre
Etape Bornholm Rønne * Ungdom, Rønne Stadion Nord
jul 30 kl. 18:15

10,0 km
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

Etape Bornholm Rønne, Rønne Stadion Nord
jul 30 kl. 18:15

10,0 km DAF-opmålt
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

Etape Bornholm Rønne * Børn, Rønne Stadion Nord
jul 30 kl. 18:23

4,2 km
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

aug
8
søn
O-løb: P-løb 6, Bolsterbjerg,
aug 8 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

aug
15
søn
O-løb: Sommercup 4, Rytterknægten
aug 15 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

aug
22
søn
O-løb: P-løb 7, Varperne,
aug 22 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

sep
5
søn
O-løb: SommerCup 5, Vesterrnarie Plantage
sep 5 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

sep
12
søn
O-løb: P-løb 8, Hammeren,
sep 12 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

sep
25
lør
Almindingsløbet * Børn, Almindingen, Christianshøjkroen
sep 25 kl. 13:00
Almindingsløbet – løb og walk, Almindingen, Christianshøjkroen
sep 25 kl. 14:00

8 km løb,
6 km. walk

okt
3
søn
O-løb: P-løb 9, Hasle Lystskov,
okt 3 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

okt
10
søn
O-løb: P-løb 10, Rø Plantage,
okt 10 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

okt
17
søn
O-løb: BM klassisk, Rytterknægten,
okt 17 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

okt
24
søn
O-løb: Vinterlang 1, Rønne Plantage/Onsbæk
okt 24 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

okt
29
fre
O-løb: Höst Open sprint, Allinge,
okt 29 kl. 15:00 – 16:00

Nærmere tilgår om starttidspunkter, startsted m.v. Se arrangørens hjemmeside

okt
30
lør
O-løb: Höst Open, Dueodde
okt 30 kl. 11:30

Løbes på Dueodde. Se nærmere på host-open.dk

okt
31
søn
O-løb: Höst-open, Rytterknægten
okt 31 kl. 09:00

Løbes ved Rytterknægten – se mere på host-open.dk

nov
14
søn
O-løb, Vinterlang 2, Varperne
nov 14 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

nov
28
søn
O-løb: Juleløb, Dueodde
nov 28 kl. 13:00 – 14:00

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/