Løbskalender

vikinglogo

25. november 2021 Løbskalenderen opdateres løbende. Har din klub et arrangement, der ønskes optaget, så send det til cc@viking-atletik.dk  Denne Side er kun vejledende:
GÅ ALTID TIL ARRANGØRERNES EGNE HJEMMESIDER HVIS DU VIL VÆRE SIKKER PÅ STARTTIDSPUNKTER M.V. 


 

maj
6
søn
O-løb: BM massestart, Blosterbjerg i Almindingen,
maj 6 kl. 08:45
maj
10
tors
Sandløb 6, 12 og 18 km P-plads Boderne
maj 10 kl. 10:00

6, 12 og 18 km. Se SAANs hjemmeside for starttider og tidspunkter for de tre distancer

maj
27
søn
O-løb, Kontrol af faste poster, Rønne Plantage
maj 27 kl. 09:00
jul
23
man
BM Landevej Hasle Røgerier
jul 23 kl. 18:00

BM 10 km. –  Afvikles samtidig med 1. etape af etape Bornholm. “BM er gratis” at løbe med I, men det kræver, at du er tilmeldt etape Bornholm, hvis du vil deltage I BM. 

aug
12
søn
BM i samlet start, Landevejscykling, Landevejene omkring Nexø - nærmere tilgår
aug 12 kl. 10:00 – 11:00

BM landevej samlet. Nærmere tilgår

sep
15
lør
O-løb: Familietræning, Galløkken, P-plads
sep 15 kl. 14:00 – 15:00
sep
16
søn
Skansemilen, Fugletårnet på Nexø sydstrand
sep 16 kl. 10:00 – 11:00
sep
29
lør
Gravel Ride, Kongemindet, Almindingen
sep 29 kl. 10:00 – 11:30

Runder f 10 km. for mtb og cross. BCC og NMCC arrangerer

nov
18
søn
O-løb: Kontrol af faste poster, Nordskoven, Sandegård
nov 18 kl. 09:00
Cross Cup 2. runde Dueodde Fyr
nov 18 kl. 10:30

8,4 km eller 3,7 km. børn

apr
22
man
Indledningsløb (cykel), Snorrebakken Rønne
apr 22 kl. 09:00
maj
11
lør
100 km. Bornholm Rundt, Årsdalehuset
maj 11 kl. 07:00 – 07:15

Kontakt Saan-løberne for yderligere oplysninger

maj
25
lør
Bjergmesterskabet, Enkelt start cykel, Vang Havn til Hammer Fyr
maj 25 kl. 08:00
jun
1
lør
6 og 24 timers løb Galløkken Camping
jun 1 heldags

Hvor langt kan du løbe på 24 timer?

jun
4
tirs
Vestermarieløb (Cykel), Vestermarie
jun 4 kl. 18:30 – 19:30

Se BCC,s hjemmeside.

jun
22
lør
Suunto Hammer trail triathlon/duatlon og maraton Hammersøen
jun 22 kl. 07:00

Trail triatlon sprint, 1/2 og 1/1, duatlon, sprint + maraton

jun
27
tors
Hydrema/Lehnsgaard Motionsløb (Cykel), Lehnsgaards Rapsolie
jun 27 kl. 18:30
jul
6
lør
Nyvest Biatlon, Skydehuset
jul 6 kl. 09:00 – 10:00

Distancer på 2,5 og 8,5 km. Kontakt arrangør for nærmere oplystning

jul
7
søn
Sommerbiatlon SKydebanen
jul 7 kl. 09:00 – 10:00

Sommer Biatlhon. Distance: 5 km. Kontakt arrangør for nærmere oplysning.

ØstBornholm Rundt, Hasse Boss Cykler på Balka
jul 7 kl. 10:00 – 11:00

Racer – en runde af 52 km. Tilmelding på stedet (50 kr). Start fra Boss Cykler på Balka. Arr. NMCC

aug
18
søn
Soldalsløbet (cykel), Se BCC hjemmeside
aug 18 kl. 10:00 – 11:00

Se BCC,s hjemmeside – http://www.bornholms-cycle-club.dk/

sep
8
søn
LaserRun Rønne Stadion Nord
sep 8 kl. 13:00 – 16:00

. september 2019 kl. 13:00 – 16:00

Hvor:

Rønne Stadion Nord Bornholm Danmark

Pris:

Gratis m. licens kr. 50, ellers kr. 75

5-persons hold kr. 200 (deltager i LaserRunTeam), se site

 

Kontakt: Moderne Femkamp og Biathlon Bornholm

5388 4599

sep
14
lør
BM Enkeltstart (cykel), Nexø
sep 14 kl. 10:00 – 08:25

Yderligere oplysninger kan ses på nmcc.dk

sep
21
lør
NM i Moderne femkamp, Rønne Svømmehal
sep 21 kl. 07:00 – 17:30

år: 2019

  1. september 2019 kl. 07:00 – 17:30

Hvor:

  1. Rønne Svømmehal 07:30
  2. Rønne Idrætshal fra 09:15
  3. Vestermarie Køre- og Rideklub fra 13:00
  4. Svaneke Stadion kl. 16:30

Bornholm Danmark

Pris: Udtagelse nødvendig

Kontakt: Moderne Femkamp Danmark

3074 4599

sep
22
søn
LaserRun BM, Rønne Stadion Nord
sep 22 kl. 08:00 – 12:00

Her er data:

år: 2019

  1. september 2019 kl. 08:00 – 12:00

Hvor:

Rønne Stadion Nord Bornholm Danmark

Pris:

Gratis m. licens kr. 50, ellers kr. 75

5-persons hold kr. 200 (deltager i LaserRunTeam), se site

okt
16
ons
Halloween- & “natløb”, St. Torv Rønne
okt 16 kl. 19:00
okt
27
søn
MTB cup, 2. afdeling, Vestermarie Plantage
okt 27 kl. 10:00 – 11:00
nov
17
søn
Cross Cup 2. runde Dueodde Fyr
nov 17 kl. 10:30

8,4 km eller 3,7 km. børn

nov
24
søn
MTB cup, Rytterknægten,
nov 24 kl. 10:00 – 11:00
jan
26
søn
MTB cup, Stjerneløb i Onsbæk
jan 26 kl. 10:00 – 11:00
feb
9
søn
Nålestævne Søndermarkshallen
feb 9 kl. 09:30

Nålestævne indendørs, DGI Bornholm

feb
23
søn
MTB cup, 5. afdeling Sorthat,
feb 23 kl. 10:00 – 11:00
mar
15
søn
Mangekamp Søndermarkshallen
mar 15 kl. 09:30

Mangekamp, indendørs

mar
20
fre
Trippel marathon & ½ marathon, Sænehavn
mar 20 kl. 18:45 – mar 22 kl. 14:15

3 maraton på 3 dage – eller måske bare 1 eller 2 af dem?

Læs mere her http://www.tejnif-lob.dk/

mar
29
søn
MTB cup, 6. afdeling DGI Stadion
mar 29 kl. 10:00 – 11:00
apr
5
søn
Gravel Ride, Rytterknægten,
apr 5 kl. 10:00 – 11:00

Runder af 10 km. MTB og Crosscykler. 150 HM. Kør så mange runder du har lyst. 50 kr. – tilmeldingen på dagen fra kl. 08:30. Arrangør NMCC og BCC

apr
18
lør
Christians ø marathon Christiansø
apr 18 kl. 08:00

10, 5 km., 21,1 og 42,2 km Christiansø rundt

apr
25
lør
Aarsdaleløbet * Børn Aarsdalehuset
apr 25 kl. 13:30
Aarsdaleløbet Aarsdalehuset
apr 25 kl. 14:00

Se mere på www.saan.dk

6,7 km.

maj
3
søn
MTB Langdistance, Natur, Bornholm, DGI Landsstævne Stadion
maj 3 kl. 09:00 – 18:00

Langdistance MTB løb – 3 distancer. Kør på alle de Bornholmske MTB spor

maj
9
lør
Salomon Hammer Trail – Flere distancer, Hammeren
maj 9 kl. 10:00

8 km, 25 km, 17 km, 42,2 km., 120 km. 100 miles + stafet, 200 km. Se program på hjemmedisen

jul
8
ons
Nexø Gadeløb * Børn Nexø Torv
jul 8 kl. 18:30
Nexø Gadeløb Nexø Torv
jul 8 kl. 19:00
jul
25
lør
Svaneke Øl-Marathon, flere distancer, Svaneke Bryggeri
jul 25 kl. 11:00

10,5 km, 21,5 km. 42,2 km. Læs mere på saan.dk

42 km. starter kl. 11 – kvartog halvmaraton kl. 13:00

aug
2
søn
Graniteman Triatlon, Duatlon, DGI Landsstævne stadion
aug 2 kl. 09:00

½, kvart og sprint tri – samt stafet. Se nærmere detaljer på viking-atletik.dk. NYHED – nu også duatlon.

aug
7
fre
Aakirkeby-løbet Børn, Aakirkeby torv
aug 7 kl. 19:00
Aakirkeby-løbet, Aakirkeby torv
aug 7 kl. 19:45
aug
29
lør
Børnefestivalløb Nexø, Værftet Nexø Havn, Kystvej 2
aug 29 kl. 12:00
sep
26
lør
AFLYST, Stavehølløbet * Børn, Østerlars Dagli'Brugs
sep 26 kl. 13:15
okt
11
søn
Hel og havlmarathon, klubmesterskaber & åben klasse, BM, Skippertorvet i Nexø
okt 11 kl. 10:00

21,1 km, 42,2 km

Se flere detaljer om tidspunkter og steder på SAAN,s hjemmeside

okt
24
lør
Knæk Cancer løb, Svanekehallen
okt 24 kl. 11:00 – 12:00

Omgange af 2,3 km. Start og mål ved Svanekehallen

dec
28
man
MTB Stjerneløb, Onsbæk Plantage
dec 28 kl. 10:00 – 11:00

Der henvises til BCC

jan
1
fre
Nytårsløb * Børn Hasle Lystskov
jan 1 kl. 13:15
Nytårsløb Hasle Lystskov
jan 1 kl. 14:00
maj
19
ons
BM 3.000 m Rønne Stadion Nord
maj 19 kl. 18:30
maj
30
søn
O-løb, Træning Nydam
maj 30 kl. 09:00
jun
2
ons
BM 5.000 m Rønne Stadion Nord
jun 2 kl. 18:30
aug
28
lør
Stafet For Liveet Rønne Stadion
aug 28 kl. 12:00 – aug 29 kl. 10:30

Stafet for Livet Bornholm. læs mere på arrangørens hjemmeside – Forside – Kræftens Bekæmpelse – Stafet For Livet

sep
12
søn
Royal Run Bornholm Galløkken Rønne
sep 12 kl. 10:00 – 11:00

DGI Bornholm laver Royal Run. Detaljer m.v. tilgår snarest, kan ses på royalrun.dk

nov
28
søn
O-løb: Juleløb, Dueodde
nov 28 kl. 13:00 – 14:00

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

dec
4
lør
Adventløb, Louisenhøj
dec 4 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km

jan
9
søn
Cross Cup 3. løb Rø Plantage
jan 9 kl. 10:30

7 km + børneløb 3 km.

jan
29
lør
Salomon Hammertrail Winter Edition – fl. distancer, Hammerhavnen ved multihuset
jan 29 kl. 06:00

Flere distancer – se arr. hjemmeside

mar
19
lør
Nyvestløbet * Børn Planteskolen Ørningevej
mar 19 kl. 13:30
Nyvestløbet Planteskolen Ørningevej
mar 19 kl. 14:00

6,4 km

mar
26
lør
Højlyngsløbet Bornholm
mar 26 kl. 10:00 – 16:00

Se mere på hjemmesiden.

apr
3
søn
BM Kort cross + Cross Cup 5 Onsbæk Blokhus
apr 3 kl. 10:30

5 km + 2,5 km. børn

apr
30
lør
Borgedalsløbet * Børn Borgedalshus, Rø Plantage
apr 30 kl. 13:15
Borgedalsløbet Borgedalshus, Rø Plantage
apr 30 kl. 14:00
maj
7
lør
Salomon Hammer Trail, Flere distancer, Hammeren
maj 7 kl. 02:00

1 km. børneløb, 25 km, 42,2 km., 50 km. Se programmet på TIF,s hjemmeside

maj
8
søn
O-løb, Træningsløb, Rønne / Onsbæk Plantage,
maj 8 kl. 08:45 – 09:45

Se mere på Viking-Atletik.dk

maj
17
tirs
Firma-/foreningsstafet i biatlon for hold Skydebanen Vestermarie
maj 17 kl. 17:00 – 22:00

Firma-/forenings- og Familiestafet i biatlon for hold

jun
12
søn
Hans Rømers halvmarathon, flere distancer Planteskolen
jun 12 kl. 10:30

10,5 km, 21,1 km. . Se Nyvests hjemmeside for yderligere om starttidspunkter m.v.

Velgørenhedsløb i Nexø, Ricerunners Værftet Legeland i Nexø
jun 12 kl. 13:00 – 14:00
jul
22
fre
Snogebækløbet Snogebæk havn
jul 22 kl. 17:30

5 km samt børneløb. Læs mere på arr. hjemmeside

aug
4
tors
Onsbækløbet * Børn, Onsbæk gl. kiosk
aug 4 kl. 18:15
Onsbækløbet, Onsbæk gl. kiosk
aug 4 kl. 19:00
aug
27
lør
Bornholm Backyard Ultra 2022
aug 27 kl. 09:00 – 10:00

Bornholm Backyard Ultra 2022

  1. august 2022

kl 09.00

https://my.raceresult.com/191651/

 

Tak

/Thure

sep
3
lør
DIRT Vang havn
sep 3 kl. 13:30
sep
6
tirs
Firma-/foreningsstafet i biatlon for hold Skydebanen Vestermarie
sep 6 kl. 16:00 – 21:00

Firma-/forenings- og Familiestafet i biatlon for hold

sep
10
lør
O-løb, DM Stafet, Slotslyngen,
sep 10 kl. 09:00 – 13:50

Der henvises til DOF, der står for dette event

sep
11
søn
O-løb, DM Lang, Paradisbakkerne,
sep 11 kl. 12:53 – 13:53

Der henvises til DOF, der står for dette event

okt
1
lør
AFLYST, Stavehølløbet, Østerlars Dagli'Brugs
okt 1 kl. 14:00
okt
8
lør
Lyserød lørdag Kanondalen Rønne
okt 8 kl. 14:00

5 km
Tilmelding fra kl. 13.00 på startstedet.
Deltagergebyr: min. kr. 40,- 

okt
18
tirs
Nat- og Halloweenløb, 3-14 år. Holkadalen, Gudhjem
okt 18 kl. 16:30 – 17:30

Halloweenløb for børn.

okt
29
lør
O-løb: Höst Open, Endnu ikke officelt,
okt 29 kl. 11:30

Løbes på Hammeren. Se nærmere på host-open.dk

okt
30
søn
O-løb: Höst-open, Endnu ikke officielt
okt 30 kl. 09:00

Løbes ved Bolsterbjerg/Travbanen – se mere på host-open.dk

Cross Cup 1. runde Vestermarie Plantage
okt 30 kl. 10:00
Cross Cup 1. runde * Børn & motion Vestermarie Plantage
okt 30 kl. 10:05
nov
5
lør
Appelsinløb, også for børn, Bornholms Efterskole
nov 5 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

nov
13
søn
Cross Cup 2. runde Dueodde Fyr
nov 13 kl. 10:30

8,4 km eller 3,7 km. børn

Cross Cup 2. runde * Børn & motion Dueodde Fyr
nov 13 kl. 10:30
nov
27
søn
O-løb: Juleløb, Hammer Hus, Dueodde,
nov 27 kl. 13:00
dec
3
lør
Adventløb, Louisenhøj
dec 3 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km

jan
7
lør
Appelsinløb, også for børn, Bornholms Efterskole
jan 7 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

jan
15
søn
O-Løb: Vinterlang 3, Bolsterbjerg
jan 15 kl. 08:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

jan
22
søn
O-løb: By Orientering 1 Allinge
jan 22 kl. 09:45

http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

jan
29
søn
O-løb: Vinterlang 4, Slotslyngen/Hammeren
jan 29 kl. 08:45

Vinterlang. Kræver tilmelding. http://viking-atletik.dk/kalender-o-loeb/

feb
4
lør
Appelsinløb, også for børn, Bornholms Efterskole
feb 4 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

feb
5
søn
BM + Cross Cup 4. løb * Nordskoven
feb 5 kl. 10:30

8 km voksne eller 4 km. børn
Parker på skrå, så er der plads til mange biler!