Løbskalender

vikinglogo

5. december 2017. Løbskalender er opdateret med årets O- og motionsløb. Senere kommer cykelløb  på siden. Denne Side er kun vejledende:
GÅ ALTID TIL ARRANGØRERNES EGNE HJEMMESIDER HVIS DU VIL VÆRE SIKKER PÅ STARTTIDSPUNKTER M.V. 


 

jul
23
man
BM Landevej Hasle Røgerier
jul 23 kl. 18:00

BM 10 km. –  Afvikles samtidig med 1. etape af etape Bornholm. “BM er gratis” at løbe med I, men det kræver, at du er tilmeldt etape Bornholm, hvis du vil deltage I BM. 

Etape Bornholm Hasle Hasle Røgeri
jul 23 kl. 18:00

10,0 km DAF opmålt

Etape Bornholm Hasle * Børn Hasle Røgeri
jul 23 kl. 18:07
jul
24
tirs
Etape Bornholm Dueodde Dueodde Fyr
jul 24 kl. 18:00
Etape Bornholm Dueodde, ungdom Dueodde Fyr
jul 24 kl. 18:00
jul
25
ons
Etape Bornholm Almindingen Christianshøjkroen
jul 25 kl. 18:00

7,9 km
Parker på det store græs område ved travbanen ca. 600 m længere mod øst.

Etape Bornholm Almindingen * Børn, Christianshøjkroen
jul 25 kl. 18:10

2,9 km
Parker på det store græs område ved travbanen ca. 600 m længere mod øst.

jul
26
tors
Etape Bornholm Hammerhavnen, Hammerhavnen
jul 26 kl. 18:00

8,5 km
Parker på det store græs område ved nedkørslen til Hammerhavnen.

Etape Bornholm Hammerhavnen, ungdom, Hammerhavnen
jul 26 kl. 18:00

8,6 km
Parker på det store græs område ved nedkørslen til Hammerhavnen.

jul
27
fre
Etape Bornholm Rønne * Ungdom, Rønne Stadion Nord
jul 27 kl. 18:15

10,0 km
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

Etape Bornholm Rønne, Rønne Stadion Nord
jul 27 kl. 18:15

10,0 km DAF-opmålt
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

Etape Bornholm Rønne * Børn, Rønne Stadion Nord
jul 27 kl. 18:23

4,2 km
Parker på det store græs område ved DGI-stadion længere mod NØ

jul
28
lør
Svaneke Øl-Marathon, flere distancer, Svaneke Bryggeri
jul 28 kl. 11:00

10,5 km, 21,5 km. 42,2 km

aug
2
tors
Onsbækløbet * Børn, Onsbæk gl. kiosk
aug 2 kl. 18:15
Onsbækløbet, Onsbæk gl. kiosk
aug 2 kl. 19:00
aug
3
fre
Aakirkeby-løbet Børn, Aakirkeby torv
aug 3 kl. 19:00
Aakirkeby-løbet, Aakirkeby torv
aug 3 kl. 19:45
aug
5
søn
O-løb: Sommercup 4, Vetermarie Plantage,
aug 5 kl. 17:45
aug
12
søn
O-løb: P-løb 7, Paradisbakkerne,
aug 12 kl. 08:45
BM i samlet start, Landevejscykling, Landevejene omkring Nexø - nærmere tilgår
aug 12 kl. 10:00 – 11:00

BM landevej samlet. Nærmere tilgår

aug
18
lør
Chokoladeløbet * Store Torv Rønne
aug 18 kl. 10:00 – 11:00

1,5 eller 3 km. motionsløb kun for børn. Det er gratis at deltage.

aug
19
søn
O-løb: SommerCup 5, Rutsker Højlyng, Rokkestenen
aug 19 kl. 08:45
aug
25
lør
Børnefestivalløb Nexø, Værftet Nexø Havn, Kystvej 2
aug 25 kl. 12:00
aug
26
søn
O-løb: BM kort, Rø Plangtage,
aug 26 kl. 08:45

Started ved P-plads på Sigtevej.

Bornholm Rundt på Cykel, Louisenhøj
aug 26 kl. 09:00
aug
29
ons
Firma-/foreningsstafet i biatlon for hold Skydebanen Vestermarie
aug 29 kl. 16:00 – 21:00

Firmastafet i biatlon for hold

sep
1
lør
Christians ø marathon Christiansø
sep 1 kl. 08:00

10, 5 km., 21,1 og 42,2 km Christiansø rundt

sep
2
søn
O-løb: P-løb 8, Raghammer, Vestre Sømarksvej
sep 2 kl. 08:45
sep
8
lør
DIRT Vang havn
sep 8 kl. 13:30
sep
9
søn
Graniteman Triatlon, DGI Landsstævne stadion
sep 9 kl. 09:00

½, kvart og sprint tri – samt stafet. Se nærmere detaljer på viking-atletik.dk

sep
15
lør
O-løb: Familietræning, Galløkken, P-plads
sep 15 kl. 14:00 – 15:00
sep
16
søn
Skansemilen, Fugletårnet på Nexø sydstrand
sep 16 kl. 10:00 – 11:00
sep
22
lør
Almindingsløbet * Børn, Almindingen, Christianshøjkroen
sep 22 kl. 13:00
Almindingsløbet – løb og walk, Almindingen, Christianshøjkroen
sep 22 kl. 14:00

8 km løb,
6 km. walk

sep
23
søn
O-løb: BM klassisk, Almindingen, Bastemose, Hareløkkerne
sep 23 kl. 08:45
sep
29
lør
Gravel Ride, Kongemindet, Almindingen
sep 29 kl. 10:00 – 11:30

Runder f 10 km. for mtb og cross. BCC og NMCC arrangerer

Stavehølløbet * Børn, Østerlars Dagli'Brugs
sep 29 kl. 13:15
O-løb: By Orientering, Sandvig, Plads ved Sandlinien
sep 29 kl. 14:00 – 15:00
Stavehølløbet, Østerlars Dagli'Brugs
sep 29 kl. 14:00
okt
6
lør
Appelsinløb, også for børn Bornholms Efterskole
okt 6 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

Lyserød lørdag Kanondalen Rønne
okt 6 kl. 14:00

5 km
Tilmelding fra kl. 13.00 på startstedet.
Deltagergebyr: min. kr. 40,- 

okt
7
søn
O-løb: Sommercup 6, Varperne,
okt 7 kl. 08:45
okt
14
søn
O-løb: P-løb 9, Almindingen, Bolsterbjerg
okt 14 kl. 08:45
Hel og havlmarathon, klubmesterskaber & åben klasse, BM, Skippertorvet i Nexø
okt 14 kl. 10:00

21,1 km, 42,2 km

Se flere detaljer om tidspunkter og steder på SAAN,s hjemmeside

okt
17
ons
Halloween- & “natløb”, St. Torv Rønne
okt 17 kl. 19:00
okt
20
lør
O-løb: By Orientering 5, Havnen i Gudhjem,
okt 20 kl. 14:00
okt
26
fre
O-løb: Höst Open sprint, Svaneke,
okt 26 kl. 14:00 – 15:00

Nærmere tilgår om starttidspunkter, startsted m.v. Se arrangørens hjemmeside

okt
27
lør
O-løb: Höst Open, Blykobbe Plantage / Hasle Lystskov,
okt 27 kl. 11:30
Knæk Cancer løb, Svanekehallen
okt 27 kl. 12:47 – 13:47

Omgange af 2,3 km. Start og mål ved Svanekehallen

okt
28
søn
O-løb: Höst-open, Slotslyngen,
okt 28 kl. 09:00
nov
3
lør
Appelsinløb, også for børn, Bornholms Efterskole
nov 3 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km
Parkeringer  forbudt på vejen til og ved Efterskolen.
Parker ved “Villa Nova” eller Nordskovens Camping

nov
4
søn
O-løb: P-løb 10, Rytterknægten / Vestermarie Plantage,
nov 4 kl. 08:45

Mødested ved Lilleborg

Cross Cup 1. runde Vestermarie Plantage
nov 4 kl. 10:00
nov
11
søn
O-løb: Vinterlang 1, Hammeren,
nov 11 kl. 08:45
nov
18
søn
O-løb: Kontrol af faste poster, Nordskoven, Sandegård
nov 18 kl. 09:00
Cross Cup 2. runde Dueodde Fyr
nov 18 kl. 10:30

8,4 km eller 3,7 km. børn

nov
25
søn
O-løb, Vinterlang 2, Rønne Plantage/Onsbæk,
nov 25 kl. 08:45
dec
1
lør
Adventløb, Louisenhøj
dec 1 kl. 10:30

Vælg mellem 3, 5 eller 8 km

dec
2
søn
O-løb: Juleløb, Louisenhøj, Torneværksvej 20,
dec 2 kl. 13:00 – 14:00